Written by
cheaptalk
in
no category
The Squid and the Whale (2005)
Δεσμοί Διαζυγίου![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/200/squid_and_the_whale_xlg.jpg)
(2/5)
Σκηνοθεσία: Noah Baumbach
Σενάριο: Noah Baumbach
Παίζουν: Jeff Daniels, Laura Linney, Jesse Eisenberg, Owen Kline
Δείτε/Κρύφτε το trailer v
Δείτε/Κρύφτε τις αίθουσες που ανοίγει v
- Odeon Αβάνα (Dolby Surround)
Λεωφορος Κηφισιας 234, Κολλεγιο - Χαλάνδρι - Tηλ. 21 0 6715905
20:40 - 22:40
- Odeon Μαρουσι 3 (Dolby Surround)
Λεωφορος Κηφισιας 215 - Μαρούσι - Tηλ. 21 0 6128993
19:00 - 21:00 - 22:50
- Odeon Οπερα 1 (Dolby Digital)
Ακαδημιας 57 - Tηλ. 21 0 3622683
18:00 - 20:00 - 22:20
- Αλεξανδρα Nescafe (Dolby Surround)
Πατησιων 77, Πεδίον Αρεως - Tηλ. 21 0 8219298
21:00 - 23:00
![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/200/squid_and_the_whale_xlg.jpg)
![](http://img.photobucket.com/albums/v651/verbal_jr/starsB52/stars2.jpg)
Σκηνοθεσία: Noah Baumbach
Σενάριο: Noah Baumbach
Παίζουν: Jeff Daniels, Laura Linney, Jesse Eisenberg, Owen Kline
Δείτε/Κρύφτε το trailer v
Δε χρειάζεται να ξέρεις και πολλά περισσότερα για τη ταινία πέρα από ότι τη γράφει και τη σκηνοθετεί ο σεναριογράφος των Υδάτινων Ιστοριών (The Life Aquatic with Steve Zissou (2004)) και είναι και αυτοβιογραφική, της εφηβικής του ηλικίας, από πάνω. Για τέτοια.. διαταραγμένη φάση μιλάμε δηλαδή.
![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/1600/The.Squid.And.The.Whale.00000.jpg)
Τώρα ξέρουμε λοιπόν ποιος είναι ο κύριος υπεύθυνος για τη κουφαμάρα του δεύτερου.. μεγάλου παιδιού του Wes Anderson, δημιουργού των εξαιρετικών Royal Tenenbaums (2001). Και μπορούμε να υποθέσουμε ότι με τη φούρια και των δυο πονημάτων, ο Noah Baumbach κατάφερε και σάρωσε τις υποψηφιότητες και τα βραβεία των αμερικάνικων φεστιβάλ και συντεχνιών.
![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/1600/The.Squid.And.The.Whale.00026.jpg)
Από τα οποία, όμως, απουσιάζει, και δικαιολογημένα, η σκηνοθεσία. Ε και το ισχυρό ατού, το υποψήφιο για όσκαρ σενάριο, καταφέρνει να δημιουργήσει μόνο αντιπαθείς χαρακτήρες μιας οικογένειας που μοιάζει να διαλύεται.. φυσιολογικά στα τέσσερα άκρα ενός ψυχιατρικού χάρτη. Και η αντιπάθεια μεγαλώνει λόγω της προσωποποίησης όλων των ηρώων από αχώνευτους πρωταγωνιστές, με προεξάρχουσα τη Laura Linney.
Έτσι το μόνο που μένει είναι η μαύρη χαρά να τους βλέπεις όλους να.. ζουν τη ζωή τους, χωρίς προφανή λόγο. Και η εμφάνιση της Anna Paquin, που ξεχωρίζει σα τη μύγα στο γάλα, σε ένα ακόμα καβλιάρικο ρόλο (όχι βέβαια επιπέδου Rogue ή Polexia Aphrodisia).
![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/1600/The.Squid.And.The.Whale.00000.jpg)
Τώρα ξέρουμε λοιπόν ποιος είναι ο κύριος υπεύθυνος για τη κουφαμάρα του δεύτερου.. μεγάλου παιδιού του Wes Anderson, δημιουργού των εξαιρετικών Royal Tenenbaums (2001). Και μπορούμε να υποθέσουμε ότι με τη φούρια και των δυο πονημάτων, ο Noah Baumbach κατάφερε και σάρωσε τις υποψηφιότητες και τα βραβεία των αμερικάνικων φεστιβάλ και συντεχνιών.
![](http://photos1.blogger.com/blogger/5675/718/1600/The.Squid.And.The.Whale.00026.jpg)
Από τα οποία, όμως, απουσιάζει, και δικαιολογημένα, η σκηνοθεσία. Ε και το ισχυρό ατού, το υποψήφιο για όσκαρ σενάριο, καταφέρνει να δημιουργήσει μόνο αντιπαθείς χαρακτήρες μιας οικογένειας που μοιάζει να διαλύεται.. φυσιολογικά στα τέσσερα άκρα ενός ψυχιατρικού χάρτη. Και η αντιπάθεια μεγαλώνει λόγω της προσωποποίησης όλων των ηρώων από αχώνευτους πρωταγωνιστές, με προεξάρχουσα τη Laura Linney.
Έτσι το μόνο που μένει είναι η μαύρη χαρά να τους βλέπεις όλους να.. ζουν τη ζωή τους, χωρίς προφανή λόγο. Και η εμφάνιση της Anna Paquin, που ξεχωρίζει σα τη μύγα στο γάλα, σε ένα ακόμα καβλιάρικο ρόλο (όχι βέβαια επιπέδου Rogue ή Polexia Aphrodisia).
Δείτε/Κρύφτε τις αίθουσες που ανοίγει v
*Το πρόγραμμα αναδημοσιεύεται από το DVDclub και ισχύει για τη πρώτη βδομάδα προβολής
- Odeon Αβάνα (Dolby Surround)
Λεωφορος Κηφισιας 234, Κολλεγιο - Χαλάνδρι - Tηλ. 21 0 6715905
20:40 - 22:40
- Odeon Μαρουσι 3 (Dolby Surround)
Λεωφορος Κηφισιας 215 - Μαρούσι - Tηλ. 21 0 6128993
19:00 - 21:00 - 22:50
- Odeon Οπερα 1 (Dolby Digital)
Ακαδημιας 57 - Tηλ. 21 0 3622683
18:00 - 20:00 - 22:20
- Αλεξανδρα Nescafe (Dolby Surround)
Πατησιων 77, Πεδίον Αρεως - Tηλ. 21 0 8219298
21:00 - 23:00